SEO

Arama Motoru Optimizasyonu Ile Üst Sıralarda Yer Alın

Link Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital pazarlama konusunda oldukça önem arz eden web sitenizi arama motorlarına optimize edebilmek için insanların neyi hangi kelimelerle aradığını bilmeniz ve markanıza ait sitede bulunan içeriklerinizi de buna göre düzenlemeniz gerekir. Peki, bu düzenlemeyi nasıl yapmalısınız? Arama motorlarında üst sıraya çıkabilmek için yapay zeka programları ile oluşturulmuş arama motoru optimizasyonu yani SEO’yu etkileyen faktörler neler? SEO’da algoritma nasıl çalışır?

Sizi Yukarı Taşıyacak Bazı Yöntemler

Arayüz düzenlemesi web sitenizin üst sıralara yerleşmesi için en önemli konudur. Siteniz hem kullanıcıların gözüne hitap etmeli hem de bazı küçük detaylara dikkat edilmelidir. Peki, nedir bu küçük detaylar?

  •   Başlıkları kullanırken H1 etiketi kullanarak yazmalı ve başlıklara anahtar kelime ile başlamalısınız.
  •   Meta açıklama etiketini, içeriğinizde yer alan yazının kısa ve ilgi çekici bir özetini, sitenize tıklanma alması için kullanırsınız. Bu yöntem sıralama konusunda bir etkisi olmasa da sitenize olan alakayı artırmada oldukça başarılıdır.
  •   Size yararı olacak bir diğer faktör ise listeleme yapmanızdır. Listeleme yaparak yazdığınız yazıların okunması, kolay oluşu nedeniyle daha olasıdır. Yazınız ziyaretçiler tarafından okunmaya devam ettikçe ziyaret süresi de artar. Bu durum da Google gibi arama motorları tarafından fark edilen oldukça iyi bir gelişmedir.
  •   İçerik haritası ekleyip kategori düzenlemesi yaparak da kullanıcıların siteniz içinde gezinmesini kolaylaştırabilirsiniz.
  •   Anlamlı, kullanışlı ve kolay URL’ler ile sitenize bağlantı vermek isteyenler için kolay bir yol oluşturabilirsiniz.

SEO’ yu Etkileyen Faktörler

SEO odaklı çalışmak için öncelikle işe, alan adınızı yani sitenizin ismini seçerek başlamanız gerekir. İsme karar verirken anahtar kelime düzenlemesi yapmak işinize yarayabilir. Alan adı seçerken anahtar kelime kullanmak sizi direkt üst sıraya taşımasa da kullanıcılar arama yaptıklarında ilgili sonuçlar arasında web sitenizin de bulunmasına yardımcı olur. Alan adının anahtar kelimeyi sadece içermesi değil aynı zamanda ilk kelimesinin anahtar kelime olması da önemlidir.

Alt alan adının da anahtar kelimeyi içermesi aynı şekilde avantaj sağlar. Alt alan adı, ana sitenize bağlı web sayfaları oluşturmak anlamına gelir ve bu durum ana siteye gelen trafiği artırdığından dolayı SEO için de katkı sağlar.

 

SEO Uygulamasını Etkin ve Doğru Kullanmak için Ne Yapmalı?

SEO hizmeti, çok fazla kuralı ve yöntemi bulunan bir pazarlama stratejisidir. Ancak her şey kesin olarak şunu yapmak sizi üste taşır denemeyecek kadar da değişkendir. Bu yüzden aktiflik oldukça önemlidir. Her detaya hakim olmalı ve sürekli güncellemelerle sitenizi her gün iyileştirmeye devam etmelisiniz. Bütün bu işlemleri takip etmek başlı başına bir iş olduğundan dolayı bu uygulamayı işin uzmanlarına bırakabilir, kafa karışıklığı yaşamadan sitenizi güncel tutmanız için Link Dijital’i tercih edebilirsiniz.

Back to list

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir