Araştırma

Çalışanın Evrimi

Link Dijital Pazarlama Ajansı
ZAMAN BİZ NASIL DEĞERLENDİRİRSEK ÖYLE AKIYOR

Geçip giden zamanla birlikte çalışmanın şekli de değişiyor. Özellikle sanayi devrimi ile birlikte dünyanın pek çok yerinde insanlar işten-eve, evden-işe bir yaşantının temellerini oluşturmaya başladılar. Söz konusu sanayi olduğu için bugün bizim mavi yakalı olarak adlandırdığımız çalışan grubu sayı olarak fazla olsa da “beyaz yaka” da bordro tarihine adını yazdırmaya başlamıştı.

İşte o günlerden bu günlere belki en radikal değişimleri son 5 yılda yaşamaya başladık. Özellikle Avrupa’nın gelişmiş ülkeleri çalışma hayatında yeniliklere öncülük edecek gelişmelere imza attılar. Bir iş yerine gidip çalışıp akşam eve dönmek alışılagelmiş bir yaşam tarzıyken, Free Friday, veya Cuma günü öğleden sonra tatili gibi yenilikler duymaya başladık. Gelişen teknoloji; kolunun altına bir laptop alıp evden mail göndermeyi, servere bağlanıp doküman çekmeyi mümkün kılınca önceleri hafta sonu evden mesaileriyle tanıştık.

 

Link Dijital Pazarlama Ajansı TEKNOLOJİ UZAKTAN ÇALIŞMAYA MÜSAİT

 Ancak 2020 yılı işte tam da bu gelişmeleri gösteren, uzaktan çalışma düzenini mümkün kılan teknolojiye sahip şirketleri “mecburen” uzaktan çalışır hale getirdi. Tüm dünya Covid-19 ile tanıştı. “Yüz yüze görüşmeden olmaz” tabusu bir web kamerasına yenildi. Online görüşmeler normalleşirken, tüm işi “buluta yüklemek” de sıradan bir işlem haline geldi.

Bir anlamda teknoloji çalışanın evrimini tetikledi diyebiliriz. Hali hazırda uzaktan çalışma teknolojisine sahip koca koca şirketler buna çok sıcak bakmasa da istenen verim ve disiplin sağlandığında bunun hayatı kolaylaştıran bir “düzen” olduğu gerçeğiyle karşılaştılar. Ofislere ulaşımı ve ofislerin kullanım maliyetlerini düşündüğümüzde bu fikir parlak gibi görünse de “bir arada olmak” kavramı söz konusu oldu kimi zaman. Aslına günlük hayatımızda bunu sıkça yaşadığımızdan çalışanlar içinde uzaktan çalışmak olağan bir şeydi. Nasılsa herkes birileriyle görüntülü görüşüyor ya da IT çalışanları Team Viever kodlarını aşındırıyordu. Elbette muhasebe, denetim ve arşiv gibi fiziki eylemler gerektiren iş kolları bu durumun dışındaydı.

YENİ BİR ÇALIŞMA DÜZENİ OLARAK: HİBRİT

Tamamen uzaktan çalışmak kurum kültürünü benimsemek veya ekip duygusunu hissetmek gibi konulara da uzak kalınmasını sağlıyor olabilir. Bunun için pek çok şirket işte bu evrimin günümüzdeki son halkasını gerçekleştirdi: “Hibrit Düzen!” Hibrit düzende çalışmak ekip duygusunu, iletişimi, arkadaşlık ortamını ve daha pek çok bağı kuvvetlendiren bir düzen. Haftanın belirli günleri ofisten çalışıp diğer günler evden devam ediliyor. Böylece hem kapanıp çalışmak ve tamamen projelere, üretime odaklanma imkânı sağlanıyor hem de bir arada olmaya devam ediliyor.

 

Link Dijital olarak bizler de haftanın 2 günü Pazartesi ve Perşembe günleri ofisten, geri kalan günler de evden çalışıyoruz. Günümüz teknolojisi zaten yaptığımız iş gereği uzaktan çalışmamıza imkân sağlıyor. Böylece tamamen üretime odaklanıp ev ortamında tüm enerjimizi işimize harcıyoruz. Artık kaçta geldiğimiz, kaçta çıktığımız değil, “ne ürettiğimiz” önemli. Bunun yeri ve zamanı çalışana kalmış durumda. Zaman biz nasıl harcıyorsak, biz nasıl değerlendiriyorsak öyle akıyor. Odaklandığımız tek şey üretim. Kalemi bırakmadan önce toparlayacak olursak çalışanın evrimi geçmişten günümüze bu şekilde gelişim göstermiş diyebiliriz.

Back to list

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir